Norime, kad mūsų papuošalai išliktų gražūs kuo ilgiau ir galėtume jais džiaugtis nesiteisindami dėl jų amžiaus. Juvelyrinių dirbinių priežiūra yra svarbi ypatingai tuomet, jei juvelyrinis dirbinys atitinka investicijos sąvybes. Šiame puslapyje papasakosime, kaip patariama elgtis, siekiant, kad jūsų papuošalai iš aukso, sidabro ar kitų tauriųjų metalų išliktų gražūs ir greitai nesusidėvėtų.
- Pirmiausia, rekomenduojama, nusiimti juvelyrinius gaminius vietose, kuriose stipriai sušalsite, pavyzdžiui, šalti lauko vandens telikiniai, baseinai ar kita sąveika su šaltu vandeniu: jei jūsų pirštai sušals ir galite lengvai pamesti žiedus nuo sušalusių pirštų.
- Taip pat atsiminkite, kad jūros bangos gali nepastebimai nuplukdyti netyčia atsisegusią jūsų grandinėlę, apyrankę ar auskarus.
- Tepant apsauginį saulės kremą taip pat rekomenduojama nedėvėti juvelyrinių dirbinių – žiedai gali lengvai nuslįsti nuo slidžų pirštų ir papuošalai pasidengti kremine plėvele ir atrodyti nunešioti.
- Siekiant nepažeisti papuošalų mechaniškai, nusiimkite žiedus einant į sporto salę.
- Buities darbai taip pat neprisideda prie papuošalų išsaugojimo: ruošiant valgį, maisto gabaliukai gali patekti į smulkius papuošalų tarpelius, o buityje naudojamo cheminės medžiagos gali negrąžinamai pažeisti dirbinių paviršių.
- Turėkite galvoje, jog lauko darbai, kur grubi žemė, naudojami įvairiausi įrankiai ar cheminės medžiagos taip pat gali negįžtamai sugadinti jūsų papuošalus.
- Juvelyriniai papuošalai turėtų būti laikomi dėžutėse, apsaugoti nuo drėgmės ir kitų dirgiklių. Grandinėlės turėtų būti susuktos ar tvarkingai surištos, kad nesusipintų tarpusavyje ar nenusidarytų mazgeliai. Geriausia, kad dėžutė turėtų atskirus skyrius ar maišelius, kad gaminiai kuo mažiau liestųsi ar trintųsi vienas į kitą saugant juos nuo įbrėžimų ar spalvų kaitos.
- Laikui bėgant gaminiai iš taurųjų metalų oksiduojasi bei gali prarasti savo spalvą. Rekomenduojama kas kelis metus juvelyrinį gaminš nunešti juvelyrui, kad jis juo išvalytų. Taip pat patariama papuošalų blizgesį atgaivinti specialiomis juvelyrikai valyti skirtomis servetėlėmis arba minkštu medvilniniu audiniu.
- Svarbu įsidėmėti, jog paveikti saulės, staigios temperatūros kaitos brangakmeniai ir pusbrangiai akmeny, gali pakeisti spalvą, išblukti, todėl laikymas tamsioje, temperatūrai neutralioje vietoje, kad užkirsti tam kelią.
Juvelyriniai gaminiai iš sidabro oksiduojasi
- Naturalu, jog sidabro gaminai laikui bėgant tamsėja (oksiduojasi). Ypatingai šiltuoju metu periodu, sidabrą veikia tokie veiksniai kaip prakaitas, kūno priežiūros priemonės, drėgmės perteklius.
- Siekiant, kad sidabras tamsėtų kuo mažiau, nedėvėkite jo maudantis, sportuojant, nelaikykite patalpose, kuriose daug drėgmės, pavyzdžiui, vanios kambaryje.
- Šiandien dalis papuošalų yra sidabruojami bei padengiami rodžiu, siekiant apsaugoti nuo oksidacijos. Tokie juvelyriniai dirbiniai laikomi pranašesni. Tokių papuošalų nerekomenduojama valyti specialiomis cheminėmis priemonėmis.
Jei elgiamasi teisingai, auksiniai papuošalai turėtų išlikti metų metus
Keletas dalykų, kuriuos reikia atsiminti reguliariai nešiojant auksinius papuošalus:
- Aukso papuošalai, dažniausiai parduodami rinkoje, yra 14 karatų, t.y. 585 prabos. Tai reiškia, kad siekiant sutvirtinti gamini, šalia gryno aukso įmaišoma vario ir sidabro.
- Nors ir laikomas kietesniu už sidabrą, visgi salyginai minkštas, auksas lengvai braižosi, todėl jei iš karto įsigysite ne blizgaus, lygaus, o grublėto paviršiaus gaminį, sunkiaus bus pastebimi įbrėžimai, bus reikalinga mažiau priežiūros.
- Auskso papuošalai, inkrustuoti branakmeniais yra daug jautresni mechaniniams ir cheminiams pažeidimams. Jautriausia tokio papuošalo vieta – kasta, vieta laikanti brangakmenį.
Briliantai nėra nesunaikinami
Nors ir žinome, kad deimantas vienas tvirčiausių planetos elementų ir įbrėžimamas yra ypač atsparūs, visgi klaidinga būtų garantuoti, kad briliantu džiaugsitės visą gyvenimą.
- Briliantą dirbiniuose laiko įtvirtinimas, kuris gali susilankstyti, atlaisvėti ir neišlaikyti brangakmenio.
- Nešioti briliantus derėtų atsargiai, karts nuo karto jį pavalant specialiomis šluostėmis, siekiant grąžinti spindesį ar kas kelis parodant juvelyrui, kad patikrintų įstatymo kokybę dirbinyje.
- Daugiau apie briliantus rasite šiame puslapyje.
Perlas – gamtos dalis
Perlas yra gamtinės kilmės organinis brangakmenis, gali būti ypatingai jautrūs ir lengvai paveikiami aplinkos, todėl reikalingas ypatingas atidumas.
- Perlas jautrus temperatūrų kaitai ir užterštam orui. Aukšta temperatūra, ryški šviesa ar cigarečių dūmai natūralius perlus gali priversi paruduoti.
- Atliekant buities ar kitus darbus, kur galimas salytis su cheminėmis medžiagomis, perlų papuošalus nusiimkite. Maisto gaminimo elementai, tokie kaip actas, citrinų sultys, aliejai, kvapieji aliejai, gali pažeisti perlo paviršių ar net pakeisti spalvą.
- Dienos pabaigoje, nusiėmus perlų papuošalus, prieš padedant juos į papuošalų dėžutę, nepamirškite jų nuvalyti nuo prakaito, kosmetikos, kremų ir losjonų likučių.
- Apgalvokite įsigyjant – rinkoje visada galite rasti kultivuotų perlų, kurie bus lygesnės formos ir juos prižiūrėti bus kur kas lengviau.