silver jewelry baltijos perlas cover photo

Kas yra praba ir karatas?

Kuo skiriasi praba ir karatas? Kaip naudojami šie juvelyrinių papuošalų matavimo dydžiai?

Terminas praba apibrėžia, tauriojo metalo kiekį gaminyje. Tai tarptautinės standartizacijos organizacijos (ISO) nustatytas matavimo vieneto standartas, kuris parodo, kiek tauriojo metalo yra 1kg lydinio. Šį santykio ženklą galite pamatyti ant savo pspuošalų, dažnai vidinėje pusėje.

Aukso papuošalų prabos 375, 585, 750 reškia, kad papuošalas yra pagamintas iš lydinio, kurio 1000 masės dalyse yra 375, 585, 750 dalių gryno aukso. Sidabras dažniausiai būna 800, 875, 916, 925, tuo tarpu platina būna 950 prabos.

Grynas auksas yra minkštas metalas, tad jį galima subraižyti net ir su nagu. Senovėje aukso minkštumas labai palengvino jo apdorojimą. Šiandien nebegaminami aukštos prabos papuošalai, kadangi jie lengvai braižosi ir praranda savo blizgesį. Juvelyrikoje auksas yra maišomas su kitais metalais, kad būtų kietesnis. Vis gi auksas nėra pats minkščiausias metalas, minkštesni už jį yra švinas ir alavas.

Karatinė praba

Karatas (ct) yra masės vienetas naudojamas brangakmeniams ir perlams matuoti. Dabartinis apibrėžimas, kartais žinomas kaip metrinis karatas, buvo priimtas 1907 m.

Tokiose šalyse, kaip Anglija, Šveicarija ir kitose, vietoje prabos termino, naudojamas karato matas. Tokia matavimo sistema naudojama, kai visas metalo svoris prilyginamas 24 dalims, tuomet pavyzdžiui, 18 karatų reiškia, kad 18 iš 24 dalių yra gryno aukso, o likusios yra kiti metlai.

Brangakmenių karatai

Karatinės prabos nereiktų panioti su brangiųjų akmenų svorio vienetu karatu. Daugiau apie branakmenių klasifikaciją rasite čia.

Lietuvoje naudojama praba

Lietuvoje prabas ir prabavimą apibrėžia Lietuvos Respublikos tauriųjų metalų ir brangakmenių valstybinės priežiūros įstatymas, o procesą kuruoja Lietuvos prabavimo rūmai. LPR taip pat prižiūri, kad visi Lietuvoje parduodami juvelyrikos gaminai būtų tinkamai prabuoti ir sertifikuoti.

Lietuvoje parduodami tauriųjų metalų gaminiai būna tokių prabų:

  • Platina – 950.
  • Auksas – 385, 585, 750.
  • Sidabras – 800, 830, 925.
  • Paladis – 500, 850.

Tai reiškia, jei papuošalas savo sudėtyje turi mažiau tauriojo metalo, nei numayta įsatyme, negali būti parduodamas, kaip tauriojo metalo gaminys. Svarbu pažymėti, kad į gaminio masę įeina ir tokios dalys, kaip užsegimai. Pavyzdžiui, jei paimsime sidabrinį papuošalą ir ištirsime, kad jame sidabro yra mažiau nei 80% (mažiausia sidabro gaminio praba 800), tuomet šio papuošalo bus negalima vadinti sidabriniu ir jis bus žymimas ženklu MET.


Šaltiniai:

Lietuvos prabavimo rūmai: https://lpr.lrv.lt/lt/veiklos-sritys-1/prabavimas-ir-ispaudavimas

Shopping Cart
Scroll to Top