Sultanitas - osmanų valdovų brangakmenis

Rikdamiesi brangakmenius, susiduriame su begale įvairių pasirinkimų, iš kurių galima pasirinkti tiek įvairių spalvų, pjūvių, stilių ir kilmės šalių. Dabartinės Turkijos teritorija yra kaip tiltas tarp kultūrų bei unikalus Rytų ir Vakarų mišinys taip pat didžiųjų civilizacijų, tokių kaip Bizantijos ir Osmanų imperijos, gimtinė.
Sultanitas (arba kitaip Zultanitas) – vienas iš rečiausių akmenų žemėje. Jis kasamas tik Ilbiro kalnuose,  pietvakarių Turkijoje ir garsėja savo spalvų keitimo savybėmis.
Sultanito akmuo buvo atrastas XIX amžiaus pradžioje Rusijos Uralo kalnuose. Tačiau šiuo metu Turkijos Ilbiro kalnai yra vienintelis žinomas šaltinis. Sultanite yra geležies, chromo, titano ir mangano pėdsakų. Paprastai manoma, kad manganas yra atsakingas už Zultanito spalvos pasikeitimą. Nors gali būti, kad pirmieji pavyzdžiai galėjo būti aptikti dar šeštajame dešimtmetyje, komercinė zultanito kasyba prasidėjo tik 2006 m. Todėl galima sakyti, kad sultanitas yra vienas rečiausių akmenų žemėje.

 

Pavadinimo kilmė

Originalus mineralo pavadinimas ,,Diaspora”, kilęs iš graikų kalbos, atspindintis jo silpnumą kaitinant. Šis pavadinimas daug kam asociavosi su grybais ir buvo visai netinkamas reklamai. Todėl 2006 metais buvo atrinkti du vardai Sultanitas ir Otomanitas. Šie abu vardai atspindi prabanga dvekiančią Osmanų imperijos sultonų istoriją. Galiausiai vardo konkursą laimėjo Sultanitas, tik ne su S, bet Z raide pradžioje (Zultanite), kad nebūtų maišomas su mineralu ,,Sultonatu”
Taip pat, visai neseniai pagridinės šio brangakmenio kasyklos savininkas suteikė dar vieną vardą ,,Csarite”, siekiant išvegti maišymosi su kitais, panašių pavadinimų akmenimis.

Sultanito spalvos

Nors pagrindinės sultanito savybės yra subtilus spalvų sodrumas, ilgaamžiškumas ir žvilgesys (šviesos žaismas), šio karališko brangakmenio grožis ir intriga galiausiai slypi plačioje spalvų paletėje. Sultanitas pasižymi įvairiais žemės atspalviais ir yra panašus į kitą garsų brangakmenį, keičiantį spalvas – aleksandritą, jo spalvos kinta nuo smaragdo žalumo saulės šviesoje iki rubino purpurinės po kambario lempomis. Tačiau skirtingai nuo kitų brangakmenių, keičiančių spalvą, tokių kaip aleksandritas, sultanito spalvų kaita neapsiriboja dviem pagrindinėmis spalvomis.

Neįtikėtina, kad tas pats sultanitas įvairiuose šviesos šaltiniuose gali pademonstruoti šalavijų, chaki spalvos žalumą, konjako rausvas spalvas, rausvo šampano,skaisčiai geltonas spalvas, sodraus šampano ir imbiero atspalvius. Sultanito kivi žalumas su geltonais blyksniais pastebimas saulėtą dieną, o tradicinis patalpų apšvietimas suteiks sodrių šampano spalvų. Per vakarienę prie žvakėmių šviesos tas pats brangakmenis atskleidžia rožinius ar aviečių atspalvius.

Dėvint sultanitą atsiskleidžia kvapą gniaužiančios įvairios jo spalvos, viena iš unikaliausių jo savybių yra ta, kad skirtingai nuo kitų brangakmenių, keičiančių spalvą, sultanite niekada nepamatysite visiškai tamsių tonų – dauguma atspalvių yra švelnių pastelinių spalvinių tonų. Anot žymios brangakmenių tyrinėtojos ir autorės Antoinette Matlins, kai kurios moterys teikia pirmenybę sultanito spalvoms, nes joms patinka subtilesnis pastelinis kontrastas ir žemės tonų (žalios, šokoladinės, moka ir auksinės). Kaip ir visi brangakmeniai, kuo didesnis dydis, tuo ryškesnis spalvos keitimo efektas ir didesnis vizualinis poveikis. Aukštos kokybės sultanitas yra labai skaidrus ir turi tik nedidelius įtrūkius.

Zultanite Silver Bracelet

 

Sultanito spalvos: žvakės, saulės, lempų mišrioje šviesoje.
Šaltinis www.enjoyistanbul.com

Sultanito papuošalai

Graži brangakmenio spalva puikiai dera prie kaklo papuolašuose, žiedų ir auskarų. Papuošalai iš sultanito suteikia mums nepakartojamo skonio ir rafinuotumo aurą. Stebėtinai gražus, egzotiškas ir retas sultanitas reikalauja išskirtinio dėmesio – jo unikalus spalvos žaismas išties žavi. Jei Jūsų stiliaus tikslas yra atkreipti dėmesį, sultanitas turi kaip pabrėžti jūsų išvaizdą. Sultanitas dera ir su kitais akmenimis, ypatingai su makazitais (juodos/tamsiai pilkos spalvos kritalais).  

Baltijos perlo parduotuvės asortimente yra įviarių papuošalų su šiuo turkiškuoju brangakmeniu: auskarai su sultanitu, žiedai bei  pakabukai su sultanitu ir  sidabrinės apyrankės su sultanitu

Sultanitas ir Aleksandritas

 

 

Aleksandritas yra dar vienas spalvą keičiantis akmuo, kuris gali ateiti į galvą galvojant apie ypatingas sultanito savybes. Visgi aleksandritas turi daug kitokių spalvų atspalvių nei sultanitas. Jis pasižymi sodria smaragdo žaluma, rubino raudoniu ir safyro mėlynumu. Aleksandritas turi spalvą keičiantį dviejų spalvų efektą, paprastai vadinamą „smaragdas dieną, rubinas naktį“; o sultanito akmuo gali turėti daugiau nei dvi spalvas.

 

 

Dėl sultanito jautrumo šviesai jis nuostabus lyg chameleonas, veikiamas skirtingų šviesos šaltinių: ryškiai geltonos, konjako rožinės, ciberžolės, kivi žalios, aviečių rožinės, giliai šampano ir pilkai žalios spalvos. Dėl šių savybių sultanitas pralenkia aleksandritą.

 

 

Bet kuris yra retesnis? Nors retumą palyginti visada yra sunku, tačiau natūraliai, Zultanitas yra kur kas retesnis. Zultanitas kasamas tik vienoje šalyje, o aleksandritas – septyniose. Skirtingai nuo daugelio kitų naujų, įdomių brangakmenių, sultanitas yra be šilumos, radiacijos, užpildų ar kitų patobulinimų. Daugelis kitų brangakmenių patvarumo problemų kyla dėl apdorojimo, gauto po kasybos ir pjovimo. Sultanitas yra labai patvarus dėl savo kietumo (6,5-7,0 Mohso skalė). Sultanito blizgesys: dėl didelio lūžio rodiklio 1,7 ir puikaus pjovimo sultanitas yra labai ryškus. Net esant silpnam apšvietimui, sultanitas spindės, o esant intensyvesnei šviesai, jis parodys daug vaivorykštės spalvų dėl didelės sklaidos.

 

 

Taigi pagrindiniai šių brangakmenių panašumai yra savybė keisti spalvas bei vardai, siejami su buvusiais valdovais.

 

 

Sultanitas - osmanų valdovų brangakmenis | Juvelyrika Baltijos Perlas | aleksandritas

 

 

,, Aleksandrito spalvų spektras žvakės, mišrioje ir dienos šviesoje” Šaltinis www.alexandrite.net

 

 

 

Sultanito priežiūra

Jokie brangakmenių papuošalai neturėtų būti dėvimi daugelyje buitinių veiklų, pvz., plaunant indus, dirbant sode, valant namus, darbui prie automobilių ir pan. Nerekomenduojama sultanito valyti cheminiu papuošalų valikliu. Muilas vanduo ir minkštas šepetukas atliks šį darbą. Dėvint sultanito papuošalus, reikėtų vengti staigių temperatūros pokyčių. Šiluminis šokas yra didžiausias brangakmenių priešas. Sultanitas, kaip ir kiti mineralai, bijo saulės šviesos, jei ilgai jį paliksite saulėje, sultanitas išbluks. 

 

 


 

 

Šaltiniai:
https://www.thejewelrymagazine.com/jewelry-information-center/about-gemstones/zultanite/
https://cwordsworth.com/zultanite/
https://zultanite.com/
https://www.provenancegems.com/zultanite

Shopping Cart
Scroll to Top