Juvelyriniai metalai ir jų skirtumai

Brangieji arba taurieji metalai

Juvelyrinių papuošalų dizainui ir gamybai naudojami keli metalai. Dažniausiai naudojamos metalų rūšys yra auksas, sidabras, platina, nerūdijantis plienas, paladis, titanas ir volframas. Kiekvienas iš jų turi savo privalumų, o kai kurie turi unikalią išvaizdą ir papuošalų pritaikymą. Suprantant įvairius metalų variantus juvelyrikoje lengviau atsirinksite papuošalus, atitinkančią jūsų gyvenimo būdą ir stilių.

Taurieji metalai iš kitų metalų išsiskiria dėl savo cheminių savybių. Jie yra atsparūs oksidacijai ir korozijai drėgname ore bei lydosi tik prie tam tikrų sąlygų.

Be cheminių tauriųjų metalų savybių, auksas, sidabras ir platina turi šias savybes:

– Šių metalų yra visame pasaulyje, tačiau ne tiek daug, kad prarastų vertę.
– Jie laikomi tauriaisiais metalais ir buvo naudojami kaip valiuta.
– Daugelis kultūrų istoriškai ir šiuo metu mano, kad šie metalai yra gražūs, jausmingi ir spalvingi, o tai padidina jų patrauklumą.
– Šie metalai yra lengvai formuojami, todėl praktiški juvelyrikoje.
Dėl visų šių priežasčių aukso, sidabro ir platinos trejetukas lieka populiariausi juvelyriniai metalai.

Auksas

Auksiniai papuošalai yra aukso ir kitų metalų mišinys. Su auksu gali būti maišomi sidabras, varis, nikelis ir cinkas. Kalbant apie faktinį aukso kiekį, jis matuojamas praba arba karatais (ct). Tai tik apibūdina gryno aukso ir kitų medžiagos metalų santykį. Kuo didesnė aukso dalis galutiniame metale, tuo brangesnis papuošalas bus.

KarataiAukso dalisAukso kiekisPraba
2424/24100%999
2222/2491,66%916
1818/2475%750
1414/2458.33%585
1212/2450%500
99/2437.50%375
Tauriojo metalo kiekio matų palyginimas

Didžiausias aukso kiekis būna 24K arba 999 prabos, iš tokio metalo pagaminti papuošalai nešioti netinkami, nes toks auksas yra minkštas ir lengvai pažeidžiams. Auksčiausios prabos aukso paprastai galima įsigyti investicinių plokštelių ar luitų forma. Populiariausia aukso rūšis juvelyrikoje yra 14K/585 prabos – jis tvirtas ir lengvai išdirbamas. Arba jei norite investuoti dedesnę pinigų sumą, galite rinktis 18K/725 prabos auksą (kurio sudėtyje yra 75 proc. gryno aukso).

Grynas auksas yra geltonos spalvos, bet kadangi juvelyrinius papuošalus paprastai sudaro metalų mišinys, gaminio spalvą nulemia tai, kokie kiti metalai buvo naudojami lydinyje:
Geltonasis auksas yra gryno aukso, sidabro ir vario arba cinko lydinys.
Baltasis auksas yra gryno aukso ir baltųjų metalų, tokių kaip nikelis, sidabras ir paladis, lydinys. Jis iš tikrųjų yra pilkesnės spalvos ir padengtas rodžiu, kad atrodytų baltesnis. Šiandien dažniausiai vengiama nikelio – didelė dalis žmonių jam alergiški.
Raudonas auksas yra gryno aukso lydinys su didele vario dalimi.
Žaliasis auksas yra lygiai toks pats kaip geltonasis auksas, tik neturintis vario.

Naujas auksas ir senas auksas

Terminas „naujas auksas“ nereiškia, kad auksas buvo neseniai išgautas. Veikiau tai reiškia, kad auksas buvo kruopščiai išgrynintas pagal dabartinius standartus. Tuo tarpu, „senasis auksas“ atsiranda lydant senus papuošalus, monetas ir kitus aukso dirbinius. Priklausomai nuo to, kokios kokybės lydinys buvo naudojamas, senojo aukso praba gali būti šiek tiek mažesnė.

Senojo aukso dalių priemaišos gali sukelti keblumų, pavyzdžiui netolygiai lydytis. Todėl juvelyrai dažnai siunčia seną auksą rafinuotojui, užuot savo dirbtuvėse lydydami ir perdėdami naują daiktą.

Auksinių perdangų priežiūra

Aukso perdangos gabalai yra aukso sluoksnis ant kito metalo, todėl jų priežiūra skiriasi nuo vientiso aukso. Kadangi aukso sluoksnis laikui bėgant nusidėvi, ant šių dalių negalima naudoti poliravimo rato. Tai gali pašalinti perdangą ir galbūt sugadinti elementą.

Sidabras

Nuo senų laikų vertinamas kaip taurusis metalas, sidabras naudojamas daugeliui šiandien rinkoje esančių juvelyrinių dirbinių. Kadaise laikytas brangesniu už auksą, grynas sidabras yra minkštas metalas su baltu, blizgiu atspalviu. Be juvelyrinių dirbinių gamybos, sidabras naudojamas įvairiose pramoninėse ir dekoratyvinėse srityse, įskaitant puikius indus, stalo įrankius, dekoratyvinius akcentus, individualizuotas dovanas, monetas ir elektrinius komponentus. Sidabras yra šalutinis produktas, susidarantis kasant kitus metalus, įskaitant auksą, šviną, varį ir cinką.

Sidabro grynumas ir sudėtis

Grynas sidabras iš tikrųjų yra per daug minkštas, kad būtų naudojamas vienas papuošalams gaminti. Jis yra lengvai lankstosi ar braižosi dėvimas kasdien. Todėl sidabras paprastai sumaišomas su kitais metalais, kad būtų tvirtesnis. Varis dažniausiai pasirenkamas kompanionas – jo patvarumas suteikia stabilumo ir ilgaamžiškumo sidabro gaminiams.

Sidabras tamasėja

Vis dėlto šis taurusis metalas turi tam tikrų trūkumų. Visų pirma, sidabras tamsėja. Tamsėjimas, tai korozijos sluoksnis, kuris spandengia kai kuriuos metalus, įskaitant sidabrą. Sidabras tamsėja dėl vandenilio sulfido,o kadangi šis junginys yra mūsų ore, sidabro dirbiniai, palikti atviri, laikui bėgant bus linkę sugadinti.

Sidabrinių dirbinių laikymas apsauginiuose maišeliuose ar dėžutėse leis sugaišti mažiau laiko, šalinant atsiradusias sidabrinių papuošalų ėmeles. Taip, sidabras reikalauja daugiau priežiūros, nei kiti brangieji juvelyriniai metalai. Tačiau poliravimo ir valymo variantų yra daugybė. Neleiskite, kad jūsų sidabriniai papuošalai sugadintų.

Sidabro lydiniai

Kaip ir auksas, grynas sidabras yra minkštas ir lengvai sugadinamas. Todėl juvelyrikos kūrėjai sidabrą lydo kietesniais metalais, kad pagerintų jo ilgaamžiškumą. Naudodami sidabro lydinius, jie gali pagaminti gražius, tvirtus gabalus, tinkamus dėvėti kasdien.

Labiausiai paplitęs sidabro lydinys yra sidabras, kurį sudaro 92,5% sidabro. Vienas ar daugiau metalų sudaro kitus 7,5%. Dažnai varis sudaro didelę dalį tų 7,5%, nes tai padidina lydinio kietumą. Toks sidabras turi Lietuvos prabavimo rūmų prabą 925.

Platina

Retesnė ir brangesnė už auksą platina turi neprilygstamą ilgaamžiškumą ir netamsėja, todėl ji yra viena iš labiausiai geidžiamų aukščiausios kokybės papuošalų metalų, ypatingai sužadėtuvių ir vestuviniams žiedams.

Platina taip pat turi įvairų pramoninį pritaikymą, pavyzdžiui, kataliziniuose konverteriuose. Tiesą sakant, šiam tikslui naudojama pusė JAV išgautos platinos ir ketvirtadalis visame pasaulyje. JAV standartų biuras taip pat naudoja platiną svoriams. Kadangi šis metalas niekada neoksiduoja, šie svoriai išlieka tokie patys amžinai.

Platina juvelyrikoje

Nors platinos naudojimas siekia 700 m. pr.Kr., jos naudojimas juvelyrikoje yra palyginti jaunas. Kadangi jos lydymosi temperatūra yra ypač aukšta ir taip veiksmingai priešinasi korozijai, šimtmečius šį metalą rafinuoti buvo sunku. Seniausiai užfiksuotas platinos naudojimas yra senovės Egipte. (Tačiau egiptiečiai manė, kad šis metalas yra elektrumo rūšis). Vietiniai amerikiečiai šimtmečius platiną naudojo mažuose dekoratyviniuose daiktuose. Platina liko nežinoma europiečiams, kol ispanai su ja susidūrė Naujajame pasaulyje. Ispanai tai pavadino platina, reiškiančia „mažas sidabras“. Remiantis to meto teorijomis apie metalo kilmę, jie manė, kad tai yra „neprinokęs auksas“ ir todėl netinkamas naudoti.

XVIII amžiuje tyrėjai platiną nustatė kaip naują metalą. Henrikas Schefferis, švedų chemikas, atrado, kaip tirpdyti platiną arsenu. Kai tapo įmanoma rafinuoti, amatininkai naudojo platiną porceliano dekoravimui, o mokslininkai iš jo gamino laboratorinę įrangą. Tačiau rafinuoti platiną arsenu pasirodė nepaprastai pavojinga. Taigi platina nesulaukė didelio populiarumo, kol 1800-ųjų viduryje nebuvo išrastas deguonies vandenilio degiklis.

Nauji platinos rūdos atradimai XIX a. atkreipė papuošalų gamintojų dėmesį. Tai tapo turtų ir statuso simboliu XX amžiaus pradžios įžymybėms. Tokios žvaigždės kaip Greta Garbo dažnai pasirodė filme su platinos papuošalais ir aksesuarais. 530 karatų deimantas „Afrikos žvaigždė“ turi platinos nustatymą Didžiosios Britanijos karališkame skeptre.

Platinos lydiniai

Terminas „platina“ iš tikrųjų reiškia metalų grupę. Be platinos, šiai grupei priklauso iridis, osmis, paladis, rodis ir rutenis. Nors platinos yra daugiausiai, visi šie metalai, išskyrus osmį, naudojami juvelyrikoje.

Rodžiu dažnai padengiami baltojo aukso, sidabro ir kitų metalų papuošlai, kad netamsėtų. Paladis ir iridis paprastai lituojami ir maišomi su kitais metalais arba naudojami vieni gaminant juvelyrinius dirbinius.

Labiausiai paplitę platinos lydiniai yra 90% platinos ir 10% iridžio, arba 95% platinos ir 5% ruteno. Rutenis yra kietesnis ir stipresnis lydinys.

Netaurieji metalai

Žalvaris

Žalvaris yra įprastas bižuterijos pasirinkimas, nes jis yra patrauklios aukso spalvos ir siūlo prieinamą brangiųjų metalų alternatyvą. Pagaminta iš vario ir cinko derinio, žalvario savybės gali skirtis priklausomai nuo šių dviejų metalų, naudojamų jo gamybai, kiekio. Pasak Vario kūrimo asociacijos, vario ir cinko dalis taip pat gali turėti įtakos tam, kaip juvelyrai gali naudoti metalą savo gaminiuose.

Žalvaris yra puikus juvelyrinis metalas dėl šių priežasčių:

Liejimui idealiai tinka žalvaris, kuris kuria papuošalus iš formų. Tokiu būdu sukurta daugybė kostiumų.
Tai labai tvirta medžiaga, todėl bižuterijos gaminiai, pagaminti iš žalvario, yra patvarūs. Be to, žalvaris yra ypač prieinamas, nes jame nėra brangiųjų metalų.
Apskritai, žalvaris atspratus korozijai nuolat jį nešiojant, tačiau, priklausomai nuo vario kiekio, jis ilgainiui gali tapti žalias. Nedažytą žalvarį kartkartėmis gali tekti poliruoti, tačiau daugelis juvelyrinių dirbinių gamintojų, norėdami išvengti šios problemos, dengia gaminius skaidriu laku.
Kalbant apie žalvarinius papuošalus, svarbu atkreipti dėmesį, kad nors ir šiandieniniuose žalvariniuose papuošaluose dažniausiai nėra švino, kai kuriuose senoviniuose dirbiniuose gali būti nedidelis švino kiekis. Švinas gali būti toksiškas vaikams ir suaugusiems. Be to, žalvaryje taip pat gali būti nikelio ir aliuminio, todėl šiems metalams alergiški žmonės turėtų jo vengti.

Bronza

Panašiai kaip žalvaris, bronza yra daugelio metalų lydinys. Dažnai joje yra vario, alavo ir cinko. Šis gražus metalas pasižymi šiltu, rusvai auksiniu tonu, kuris puikiai tinka įvairiems akmenims ir medžiagoms. Bronza yra tvirta, patvari bei nebrangi, todėl idealiai tinka nebrangiems mados kūriniams.

Kita vertus, bronza yra linkusi tamsėti ar pakeisti spalvą. Kadangi joje paprastai yra nikelio ir aliuminio, nešioti šiuos gaminius gali būti kenksminga alergiškiems žmonėms. Senesniuose bronzos papuošaluose taip pat gali būti pavojingo švino kiekio.

Varis

Šiltas rausvas vario švytėjimas daro jį pagrindiniu amatininkų papuošalų pasirinkimu, be to, varis turi daugybę savybių, dėl kurių tai yra praktiškas pasirinkimas. Tai populiarus indėnų papuošalų pasirinkimas ir turi daug privalumų:

Su variu yra labai lengva dirbti. Tai iš tikrųjų buvo pirmasis metalas, kurį senovės civilizacijose dirbo juvelyrai. Be to, varis yra pigesnis, palyginti su auksu ir sidabru. Tačiau tai brangiau nei anksiau minėti lydiniai, pavyzdžiui, žalvaris ir bronza.
Yra keletas šio metalo trūkumų. Laikui bėgant varis linkęs oksiduotis, todėl jo spalva patamsės. Be to, ilgą laiką dėvint, oda gali tapti žalia. Nors tai nėra alergija metalui, kai kuriems žmonėms tai kelia nerimą.

Shopping Cart
Scroll to Top